Athletics

Athletic Director

Steve Barr

sbarr@woodmoreschools.com

(419) 862-2721, ext. 3110

Fax: (419) 862-3835


Athletic Trainer

Garrett Whitney

Woodmore Local Schools Athletic Department

The Woodmore Local School District formed in 1967 when the Woodville School District consolidated with the Harris-Elmore School District. Woodmore competed in the Lakeshore Conference the first four years (1968-69 school year through 1971-72) before joining the Suburban Lakes League. Woodmore was a member of the SLL through the 2010-11 school year. Beginning with the 2011-12 school year the Wildcats became members of the Northern Buckeye Conference, their current affiliation. The school district currently supports 13 high school sports and nine junior high sports (see below along with the school year in which the sports was first offered).

A proud athletic tradition includes six state championships (1979 Boys Golf - Class A; 1981 Boys Golf - Class A; 1992 Girls Cross Country - Div. II; 1993 Girls Track and Field - Div. III; 1993 Girls Cross Country - Div. II; 1994 Girls Cross Country - Div. III), four state runner-up finishes (1976 Boys Cross Country - Class A; 1980 Boys Golf - Class A; 1995 Girls Cross Country - Div. III; 1999 Girls Cross Country - Div. III) and numerous regional, district and sectional titles. In addition, Woodmore can claim a total of 16 individual state championships (includes relay teams).

High School Sports

(parentheses indicate the year the sport was first offered)

Football (1968-69)

Volleyball (1974-75)

Boys Cross Country (1968-69)

Girls Cross Country (1978-79)

Boys Golf (1968-69)

Boys Soccer (2005-06)

Girls Soccer (2009-10)


Boys Basketball (1968-69)

Girls Basketball (1973-74)

Wrestling (1968-69)

Baseball (1968-69)

Softball (1988-89)

Boys Track and Field (1968-69)

Girls Track and Field (1974-75)


What's Next in Wildcat Athletics?

Oct. 15 - Volleyball at Mohawk (Div. IV sectional tournament), 5:30

Oct. 16 - Boys Soccer at Otsego (Div. III sectional tournament), 5:00

Oct. 17 - Girls Soccer at Genoa (Div. III sectional tournament), 5:00

Oct. 18 - Football hosts Elmwood (Homecoming), 7:00

Oct. 19 - Cross Country at Div. III District Meet (Owens CC - Findlay Campus), 11:00

Oct. 25 - Football at Rossford, 7:00

Oct. 26 - JV Football hosts Rossford, 10:00; Cross Country at Div. III Regional Meet (Hedges Boyer Park - Tiffin), 11:00

Nov. 1 - Football hosts Fostoria, 7:00

Nov. 5 - Girls Basketball at Seneca East (scrimmage), 6:00

Nov. 12 - Girls Basketball at Hopewell-Loudon (scrimmage), 5:30

Nov. 14 - Boys Basketball hosts Liberty Center (scrimmage), 5:30; Girls Basketball at Toledo Christian (scrimmage), 6:00

Nov. 16 - Boys Basketball at Swanton (scrimmage), 9:00

Nov. 18 - Girls Basketball hosts Monroeville (scrimmage), 6:00

Nov. 19 - Boys Basketball hosts Toledo Waite (scrimmage), 6:00

Nov. 21 - Boys Basketball at Clyde (scrimmage),

Nov. 22 - Girls Basketball hosts Port Clinton, 5:30

Nov. 23 - Boys Basketball hosts New Riegel (scrimmage), 9:00

Nov. 27 - Boys Basketball at Port Clinton, 4:30

Nov. 29 - Girls Basketball hosts Fostoria, 5:30

Nov. 30 - Boys Basketball hosts Oak Harbor, 4:45

Dec. 2 - Girls Basketball at Northwood, 6:00

Dec. 3 - Boys Basketball hosts Elmwood, 4:45

Dec. 5 - Girls Basketball at Lake, 5:30

Dec. 6 - Boys Basketball at Lake, 4:45; Wrestling at Derr Invitational (Northwood HS), 4:00

Dec. 7 - Wrestling at Derr Invitational (Northwood HS), 9:30; Boys Basketball hosts Old Fort, 5:30

Dec. 10 - Girls Basketball hosts Otsego, 5:30

Dec. 11 - Wrestling at Genoa, Eastwood, 5:30

Dec. 13 - Boys Basketball hosts Otsego, 4:45

Dec. 14 - Wrestling at Jeremy Ammons Classic (Highland H.S.), 10:00; Boys Basketball at Gibsonburg, 4:45; Girls Basketball at Eastwood, 5:30

Dec. 17 - Girls Basketball hosts Genoa, 5:30

Dec. 18 - Boys Basketball hosts Edison, 4:45; Wrestling at Otsego, Fostoria, 5:30

Dec. 20 - Boys Basketball at Eastwood, 4:45

Dec. 21 - Girls Basketball at Elmwood, 5:30

Dec. 28 - Girls Basketball hosts Rossford, 5:30; Boys Basketball at Lakota, 4:45

Jan. 3 - Wrestling hosts "A" Classic, 4:00; Girls Basketball at Fostoria, 5:30

Jan. 4 - Wrestling hosts "A" Classic, 10:00

Jan. 7 - Boys Basketball host Genoa, 4:45

Jan. 8 - Wrestling at Fostoria, Lake, Rossford, 5:30

Jan. 9 - Girls Basketball hosts Lake, 5:30

Jan. 10 - Boys Basketball at Fostoria, 4:45

Jan. 14 - Girls Basketball hosts Eastwood, 5:30

Jan. 15 - Wrestling hosts Elmwood, Gibsonburg, Swanton, 5:30

Jan. 16 - Girls Basketball hosts Gibsonburg, 5:30

Jan. 17 - Wrestling at Van Buren Invitational, 2:00; Boys Basketball hosts Rossford, 4:45

Jan. 18 - Wrestling at Van Buren Invitational, 9:30; Boys Basketball hosts Northwood, 4:45

Jan. 21 - Girls Basketball at Otsego, 5:30

Jan. 23 - Girls Basketball at Lakota, 5:30

Jan. 24 - Boys Basketball at Elmwood, 4:45; Wrestling at Thunderbird Invitational (Lima CC H.S.), 5:30

Jan. 25 - Wrestling at Thunderbird Invitational (Lima CC H.S.), 9:00; Girls Basketball hosts Ottawa Hills, 5:30; Boys Basketball at St. Joseph Central Catholic, 4:45

Jan. 28 - Boys Baskeball hosts Lake, 4:45; Jan. 28 - Girls Basketball at Old Fort, 6:00

Jan. 30 - Girls Basketball at Genoa, 5:30

Jan. 31 - Boys Basketball hosts Eastwood, 4:45; Girls Basketball at St. Joseph Central Catholic, 6:00

Feb. 4 - Boys Basketball at Otsego, 4:45

Feb. 6 - Girls Basketball hosts Elmwood, 5:30

Feb. 7 - Boys Basketball at Genoa, 4:45

Feb. 11 - Girls Basketball hosts Oak Harbor, 5:30

Feb. 13 - Girls Basketball at Rossford, 5:30

Feb. 14 - Boys Basketball host Fostoria, 4:45

Feb. 21 - Boys Basketball at Rossford, 4:45

Feb. 22 - Wrestling hosts NBC Championships, 10:00

Open Weight Room Hours

Tuesday, Thursday, Friday --- 3:15 to 4:30